بدنبال افزایش تنش ها و درگیری میان نظامیان افغانستان و مرزبانان پاکستان، حامد کرزی رییس جمهور اعلام کرد که کشورش هیچگاه خط مرزی دیورند را به رسمیت نخواهد شناخت.
آقای کرزی می گوید که پاکستان تلاش می کند تا با ایجاد فشار و تنش در مرز ها، زمینه را برای برسمیت شناختن خط مرزی دیورند از جانب افغانستان فراهم کند.
حامد کرزی اما می گوید که کشورش هیچگاهی این خط را به رسمیت نمی شناسد زیرا به گفته او این خط به جبر و زور به افغان ها تحمیل شده است.
او گفت: "خط مرزی را که انگلیس ها در سال 1839 به زور و جبر تعیین کردند و بالای افغان ها تحمیل کردند به رسمیت نمی شناسیم."

آقای کرزی می گوید که پاکستان تلاش می کند تا با ایجاد فشار و تنش در مرز ها، زمینه را برای برسمیت شناختن خط مرزی دیورند از جانب افغانستان فراهم کند.آقای کرزی می گوید که پاکستان تلاش می کند تا با ایجاد فشار و تنش در مرز ها، زمینه را برای برسمیت شناختن خط مرزی دیورند از جانب افغانستان فراهم کند.
خط دیورند بر اساس موافقت نامه سال 1893 که میان سرهنری مارتیمر دیورند، وزیر امور خارجه دولت هند بریتانیایی و امیر عبدالرحمان پادشاه وقت افغانستان به امضا رسید، به عنوان خط مرزی دو کشور شناخته شد.
دو کشور افغانستان و پاکستان دارای 2 هزار و 250 کیلومتر مرز مشترک هستند.
پیشتر نعیم خان، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان گفته بود که خط دیورند مرز بین المللی بوده به گفته او این خط قبلا میان دولت های افغانستان و پاکستان به رسمیت شناخته شده است.
مقام های سفارت امریکا در کابل نیز پیش از این، گفتند که خط دیورند را به عنوان مرز مشترک میان افغانستان و پاکستان به رسمیت می شناسند.
خواست مشخص از پاکستان
رییس جمهور حامد کرزی امروز اعلام کرد که حکومت افغانستان دستور حمله بر تاسیسات پاکستان در ولسوالی گوشته ولایت ننگرهار را صادر نکرده است.
کرزی می گوید که افغانستان خواستار روابط حسنه با پاکستان است اما او پیش ازاین در سفر به دانمارک گفت که حضور سربازان پاکستانی در قلمروی افغانستان را تحمل کرده نمی تواند.
حامد کرزی که امروز در کابل با خبرنگاران صحبت می کرد گفت: "ما از پاکستان می خواهیم تا تاسیسات و پوسته های امنیتی خود را از مناطق مرزی افغانستان بیرون کند."
به گفته کرزی تاسیسات نظامی پاکستان حدود ده سال قبل از سوی این کشور در همکاری با خارجی ها در خطوط مرزی افغانستان جابجا شده است.
رییس جمهور تاکید کرد که اگر این تاسیسات از خاک افغانستان بیرون کشیده شود، به نفع کابل و اسلام آباد خواهد بود.
با این حال، او گفت که در صورت تجاوز دشمنان، مردم افغانستان باید از خاک شان دفاع کنند.
این اظهارات در حالی مطرح می شود که تنش ها میان کابل و اسلام آباد به شدت افزایش یافته است.
نظامیان افغان و ملیشه های پاکستان پنجشنبه شب در ولسوالی گوشته ولایت ننگرهار باهم درگیر شدند که در نتیجه یک پولیس افغان کشته و سه تن دیگر آنان زخمی شده اند.
رسانه های پاکستانی نیز گزارش دادند که ازجانب پاکستان دو مرزبان زخمی شده اند اما یک منبع امنیتی افغان در شرق افغانستان پیشتر به خبرگزاری گفته بود که 9 ملیشه پاکستان در این درگیری کشته شدند.
در حال حاضر مقام های افغان و پاکستانی، یکدیگر را به آغاز درگیری متهم می کنند.
روابط افغانستان و پاکستان در یازده سال گذشته با فراز و نشیب های همراه بوده است که در برخی مواقع تا درگیری لفظی بین مقامات این دوکشور پیشرفته است.

ناظران می گویند که تنش ها میان افغانستان و پاکستان بر می گردد به خط مرزی دیورند، خطی که به باور این ناظران برسمیت شناختن ان از سوی کابل به مداخلات اسلام آباد در امور افغانستان پایان خواهد داد.

امضای توافقتنامه امنیتی
رییس جمهور کرزی امروز در کابل تاکید کرد که مذاکرات در مورد امضای موافقت نامه امنیتی میان افغانستان و امریکا جریان دارد.
او افزود که در این موافقت نامه، تمامی منافع مردم افغانستان در نظر گرفته خواهد شد.
رییس جمهور گفت: "پیشتر امریکا سندی را در اختیار ما قرار دادند اما به دلیل اینکه در این سند، به خواسته های مردم افغانستان توجه نشده بود، از سوی حکومت رد شد."
به باور کرزی ایجاد روابط نزدیک و خوب با کشورهای منطقه و جهان به خصوص امریکا، به نفع افغانستان است.
ادامه کمک به افغانستان، همکاری با دولت بدون قید و شرط و تامین امنیت از موارد اصلی مورد بحث در این توافقنامه خوانده شده است.
براساس اطلاعات ارایه شده، بحث روی مواد شامل در موافقت نامه امنیتی میان افغانستان و امریکا، از مدت ها قبل آغاز شده است.
گفته می شود که نمایندگانی از وزارت های خارجه افغانستان و امریکا برای پیشبرد مذاکرات و جمع آوری مواد شامل توافقتنامه امنیتی کار می کنند.
پیشتر وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرد که مذاکرات ابتدایی روی امضای این موافقت نامه پایان یافته و به زودی نتایج آن اعلام خواهد شد.