مهر فهرستی از مدرک های تحصیلی نامزدهای احتمالی یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری منتشر کرده است.

در این فهرست سطح تحصیلات ۳۸ نامزد احتمالی منتشر شده که ۲۳ نفر دارای مدرک دکترا، شش نفر دارای تحصیلات حوزوی، ۶ نفر فوق لیسانس هستند و یک نفر لیسانس دارد.

در میان این فهرست نام هایی دیده می شود که هنوز به طور رسمی آمادگی خود را برای نامزدی در انتخابات اعلام نکرده اند.

بر خلاف انتخابات مجلس، نامزدی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری نیاز به حداقل تحصیلات ندارد.

زاکانی: اغتشاشات اقتصادی در دولت هاشمی، زمینه ساز حضور خاتمی شد

علیرضا زاکانی دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی است

علیرضا زاکانی، نماینده مجلس و از نامزدهای احتمالی اصولگرایان در انتخابات، گفته است که "اغتشاشات اقتصادی" در دولت هاشمی زمینه ساز انتخاب محمد خاتمی در ۱۳۷۶ بوده است.

او گفت: "الگوی اقتصادی که در دوران هاشمی دنبال شد شرایط را به گونه ای رقم زد که کشور دچار آشوب ها و اغتشاشاتی در برخی استان ها به دلیل افزایش نرخ تورم بود تا جایی که دولت مجبور شد سیاست تثبیت را جایگزین سیاست تعدیل کند."

آقای زاکانی در ادامه گفت: "این شرایط زمینه را برای حضور خاتمی فراهم کرد. ظاهرا اینطور بود که دولت خاتمی در انتقاد و بر علیه دولت هاشمی شکل گرفته است اما این در حالی است که هاشمی رفسنجانی در سال ۸۴ در مصاحبه ای اظهار داشت اگر من نیز جای خاتمی بودم به همین جایی که او رسیده می رسیدم و هیمن مسیر را دنبال می کردم."

او همچنین گفت که آقای خاتمی در زمان ریاست جمهوری اش از الگوی غربی تبعیت می کرد و حوزه فرهنگ و سیاست نیز ایران دچار الگوی "عاریه ای" شد که به "کشور آسیب های فراوانی" زد.

علیرضا زاکانی از نمایندگان اصولگرای منتقد دولت و دبیرکل جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی است که از سوی این گروه برای نامزدی در انتخابات معرفی شده است.

ولایتی: در آخرین روز مهلت ثبت‌نام اقدام می‌کنیم

علی اکبر ولایتی، وزیر پیشین امور خارجه و از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوریکلیکگفته است که اعضای ائتلاف ۱+۲ قرار است در آخرین روز مهلت ثبت نام برای انتخابات اقدام کنند.

او همراه با محمدباقر قالیباف، شهردار تهران و غلامعلی حداد عادل، نماینده مجلس ائتلافی را تشکیل داده اند که از گروه های اصلی اصولگرایان فعال برای انتخابات هستند.

اعضای این ائتلاف پیشتر گفته بودند که هر سه عضو آن برای انتخابات ثبت نام خواهند کرد و در مرحله ای دو نفر به نفع نامزد نهایی کناره گیری می کنند.

روز گذشته کلیکدر گزارشی آمده بود که محمدباقر قالیباف٬ "فاصله چشمگیری" با دو عضو دیگر ائتلاف ۱+۲ پیدا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری انتخاب "در تازه ترین نظرسنجی سراسری در مورد ائتلاف سه گانه که توسط برخی سازمان ها در سراسر کشور انجام شده، شهردار تهران بیش از ۵۵ درصد آراء را کسب کرده است."

باهنر: اگر بی‌دلیل از احمدی‌نژاد حمایت کردم، عذرخواهی می‌کنم

محمدرضا باهنر در سال ۱۳۸۴ در ستاد علی لاریجانی فعالیت داشت

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس و از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری کلیکگفته است که اگر "در جایی از احمدی‌نژاد حمایت کردم که به نفع کشور نبوده، از مردم عذرخواهی خواهم کرد."

او گفته است که فقط در جایی از آقای احمدی نژاد حمایت کرده "که به نفع کشور بوده است".

چهار سال پیش در چنین روزی

محسن رضایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری به شدت از محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران انتفاد کرد و گفت: "اگر مسیر فعلی ادامه پیدا کند ما به سمت پرتگاه می رویم."

آقای باهنر در بخشی دیگر از سخنانش گفت: "من ۲۰ سال قبل از رئیس جمهور شدن احمدی نژاد با او دوست بودم اما در سال ۸۴ رئیس ستاد انتخابات لاریجانی بودم و قرار نیست منافع ملی را فدای دوستی‌ها کنم. سابقه دوستی من با احمدی نژاد بیشتر بود ولی در ستاد انتخابات رقیب او کار می‌کردم."

محمدرضا باهنر به همراه محمدحسن ابوترابی فرد (نایب رئیس مجلس)، مصطفی پورمحمدی (رئیس سازمان بازرسی کل کشور)‌، منوچهر متکی (وزیر پیشین امور خارجه) و یحیی آل اسحاق (وزیر پیشین بازرگانی) اعضای یک ائتلاف پنج نفره از اصولگرایان را تشکیل می دهند.

اعضای این ائتلاف گفته اند که نهایتا فقط یک نفر از آنان ثبت نام خواهد کرد.