نوشته شده توسط TOLOnews.com

طالبان روز پنج شنبه با پخش خبرنامۀ گفته اند که تلاش آن ها برای گفتگو با جهان به معنی قبولی قانون اساسی افغانستان نیست.

این خبرنامۀ که توسط سخنگوی طالبان ذبیح الله مجاهد به رسانه ها ارسال شده است می نگارد که تلاش آن ها برای گفتگو با جهان به منظور تأمین ثبات در افغانستان است.

در خبرنامه آمده است: «به منظور بر قرار صلح و ثبات در افغانستان ما تلاش های دو جانبه خود را برای درک متقابل و به منظور حل منازعۀ کنونی در کشور افزایش داده ایم.»

این گفته ها زمانی ابراز می شوند که دولت افغانستان و جامعۀ جهانی قبولی قانون اساسی افغانستان، احترام به حقوق بشر و حقوق زنان، و عدم از دست رفتن دست آورد های ده ساله را به عنوان پیشرفت گفتگو ها با طالبان وضع کرده اند.

طالبان در این خبرنامۀ گفته اند که تلاش های یک دهه آن ها برای تأمین حکومت اسلامی و مطابق خواست مردم در کشور بوده است.

از سوی دیگر وزیر امور خارجۀ ایالات متحد امریکا هشدار می دهد که در هرمعاملۀ سیاسی با مخالفان مسلح دولت در افغانستان، باید به خطوط قرمز امریکا احترام گذاشته شود.

به گفتۀ وزیر خارجۀ امریکا، هیلاری کلینتون مخالفان مسلح دولت در پیوستن به روند صلح، پیش شرط های گذاشته شده را از سوی کابل و واشنگتن، باید بپذیرند.

وی تأکید می ورزد که وشنگتن هنوز در مراحل نُخست گفتگو با طالبان قرار دارد و با گذشت زمان روشن می شود که این روند موفقیت آمیز خواهد بود یانه؟

هیلاری کلینتون گفته است: « حقیفت این است که ما همواره برای صلح با دوستان به گفتگو علاقه داشته ایم. اگرشما به خاطر بحث در باره یافتن یک راه حل صلح آمیز برای یک نبرد، روی میزگفت و گو بنشینید، موثرخواهد بود.»

کابل، واشنگتن و نیز مخالفان مسلح دولت افغانستان برای حاضرشدن به گفتگو با هم دیگر، همواره پیش شرط هایی داشته اند؛ چیزی که وزیر خارجه ایالات متحد امریکا بر آن تأکید می ورزد