آسیه امینی، روزنامه‌ نگار و نویسنده ایرانی ساکن نروژ، جایزه انجمن جهانی قلم و بنیاد غیر دولتی آکسفام نوویت (Oxfam Novib) را به خود اختصاص داد. او این جایزه را در روز پنجشنبه ۱۹ ژانویه (۲۹ دی) در شهر لاهه هلند، از لیونل فیر، سفیر حقوق بشر هلند، دریافت خواهد کرد.

این جایزه هر ساله به پنج نویسنده اهدا می شود که یا مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند و یا مجبورشده اند کشورشان را ترک کنند. تنها برنده اصلی به لاهه دعوت می شود و طی مراسمی جایزه را دریافت می کند.

آسیه امینی در زمینه حقوق زنان کار می کند و یکی از بنیان ‌گذاران کمپین علیه سنگسار است. او در سال ۲۰۰۷ به نروژ نقل مکان کرد و از آن زمان در این زمینه فعالیت می کند. خانم امینی جایزه هلمن همت را هم در سال ۲۰۰۹ از آن خود کرد.

به تازگی هم کتاب شعری از خانم امینی به نام "به خواب من با تفنگ نیا" منتشر شده است.

نهاد آکسفام نویب در اطلاعیه خود آورده است: "آسیه امینی، فعال حقوق زنان در سال ۲۰۰۷ میلادی پس از پنج روز حبس در زندان اوین به‌دلیل اعتراض به بازداشت یکی از فعالان همکار خود، مجبور به ترک ایران شد. از آن زمان او در نروژ و در تبعید زندگی می‌کند و همچنان به نوشتن شعر، روزنامه‌نگاری و صحبت علیه بی‌عدالتی ادامه می‌دهد. او همچنین در «کمپین قانون بی‌سنگسار» در ایران فعالیت می‌کرد و به جمع‌آوری گزارش از موارد سنگسار در این کشور می‌پرداخت."

بنیاد آکسفام نوویب یک سازمان غیردولتی است که با انجمن جهانی قلم همکاری می کند تا از کشورهای در حال توسعه حمایت کند.

سال گذشته فیلم‌ساز روس "آندره نکراسوف" برنده این جایزه شد. نویسندگانی از ویتنام، ترکیه و روسیه برندگان قبلی این جایزه بوده‌اند.