حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان سفر پنج روزه خود را به ترکمنستان و برخی کشورهای اروپایی آغاز کرده است.

هدف سفر آقای کرزی به کشورهای ایتالیا، فرانسه و بریتانیا، امضای پیمان های همکاری استراتژیک با این کشورها خوانده شده است.

اما او قبل از سفر به اروپا، قرار است تا قربان‌قلی بردی محمد‌اف، رئیس جمهوری ترکمنستان در مورد "همکاری میان دو کشور در عرصه های مختلف" دیدار کند.

بدنبال این دیدار، رئیس جمهور کرزی رهسپار اروپا خواهد شد تا از پایتخت های ایتالیا، فرانسه و بریتانیا دیدن کند.

در برنامه این سفر، پس از دیدار با مقامات ایتالیایی در رم، پایتخت ایتالیا، دیدار با نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه نیز شامل است که اخیرا در پی کشته شدن سربازان کشورش در شمال شرق کابل، ماموریت آموزشی نیروهای خود را در افغانستان به حالت تعلیق درآورد.

در این حادثه که روز جمعه، ۳۰ جدی (دی) در ولایت کاپیسا اتفاق افتاد، چهار سرباز فرانسوی از سوی یک سرباز افغان کشته شدند.

مقام های فرانسوی گفته اند که ماموریت آموزش نیروهای مسلح افغانستان به وسیله نیروهای فرانسوی به حالت تعلیق در می آید و انجام عملیات مشترک با نیروهای افغان هم متوقف می شود.

در یک اعلامیه ای که از سوی دفتر رئیس جمهور کرزی منتشر شده، آمده است که آقای کرزی در سفرش به فرانسه، علاوه به دیدار با نیکولا سارکوزی و امضای پیمان همکاری های استراتژیک در پاریس، در یک ضیافت رسمی شرکت کرده و همچنین از نمایشگاه "مناسبات افغانستان و فرانسه" دیدن خواهد کرد.

قرار است آقای کرزی در آخرین برنامه سفر خود، با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در شهر لندن دیدار کرده و پس از امضای پیمان استراتژیک، در یک کنفرانس خبری حضور پیدا کند.

امضای پیمان های همکاری میان افغانستان و متحدان بین المللی اش، بخشی از آمادگی ها برای خروج نظامیان خارجی از افغانستان در سال ۲۰۱۴ میلادی است.

دولت افغانستان گفته است که پس از سال ۲۰۱۴ نیز به حمایت دوامدار جامعه جهانی نیاز دارد تا در برابر تهدیدهای منطقه و همچنین خطر گروه های شورشی فعال در این کشور، ایستادگی کند.

امضای توافقنامه های جداگانه با اتحادیه اروپا و پیمان ناتو نیز بخشی از این برنامه خواهد بود.

اما مهم ترین پیمانی که افغانستان در پی امضای آن است، همکاری استراتژیک با آمریکا است که هنوز روشن نیست کار روی تهیه متن این سند همکاری تا کجا به پیش رفته است.

اگرچه پیش از این مقامات گفته بودند که این پیمان میان افغانستان و آمریکا بزودی امضا خواهد شد، اما اختلافاتی میان حکومت افغانستان و آمریکا، به ویژه بر سر اجرای عملیات های شبانه نظامی در افغانستان باعث تاخیر در امضای این پیمان شد.