هزاران جوان در کابل برای حمایت از نیروهای امنیتی افغان و مبارزه با فساد، همایش ورزشی دوش برگزار کردند.

در این همایش ورزشی که زیر عنوان 'حرف نو، افغانستان نو' برگزار شده بود، جوانان نزدیک به ۹ کیلومتر را از مقابل خوابگاه دانشگاه کابل تا محله دارالامان، دویدند.

همایش ورزشی امروز در کابل از سوی نهاد موسوم به روند سبز افغانستان به رهبری امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان برگزار شده بود.

جوانان در مسیر راه شعارهایی را علیه فساد، آلودگی و ناپاکی شهر کابل و در حمایت از نیروهای امنیتی افغان سر می‌دادند.

امرالله صالح رئیس نهاد روند سبز می‌گوید: "به حلقات سیاسی حاکم هشدار می‌دهیم که از هر نوع سیاسی سازی نهادهای دفاعی و امنیتی ابا ورزند."

آقای صالح، افزود تمام جوانانی که امروز در این همایش ورزشی اشتراک کردند، خواهان قطع مداخلات حلقات سیاسی در تعیینات و امور مسلکی/حرفه‌ای نیروهای امنیتی هستند.

حمایت از نیروهای امنیتی افغان در حالی صورت می‌گیرد که چهارشنبه شب درگیری چند ساعته میان نیروهای امنیتی افغانستان و پاکستان در ولسوالی گوشته ولایت ننگرهار در مناطق مرزی صورت گرفت.

این درگیری در شرق این کشور باعث کشته شدن یک پلیس مرزی افغان و زخمی شدن سه نفر آنان شد.

مقامات افغان گفته‌اند که نیروهای امنیتی افغان در این درگیری موفق شدند کنترل پست بازرسی مرزی و تاسیسات امنیتی ایجاد شده توسط نیروهای پاکستانی را در دست بگیرند.

انتشار گزارش‎هایی درباره ساختن پست بازرسی مرزی و تاسیسات نظامی در ولسوالی گوشته توسط پاکستانی‌ها، روابط دو کشور را بیش از پیش تیره‎ ساخت.

روز گذشته، بسیاری از افغانها در صفحات اجتماعی فیسبوک و تویتر نیز با گذاشتن عکسهایی از سربازان افغان و نوشتن پیام‌هایی، از آنان حمایت کردند.

جوانان از دولت خواستند تا در مبارزه با فساد اداری اقدامات جدی انجام دهند

امروز صبح زود نیز هزاران جوان به ابتکار نهاد روند سبز یک جا برای حمایت از نیروهای امنیتی افغان و مبارزه با فساد دویدند.

چندی پیش مجتبی پتنگ وزیر امور داخله/کشور افغانستان از دخالت‌های نمایندگان شورای ملی در امور این نهاد شکایت کرده و آن را مانعی برای حرفه‌ای سازی نیروهای پلیس خواند.

آقای صالح همچنین گفت که اشتراک کنندگان همایش امروزی به این باورند که اراده سیاسی و رفتار قانون محور در مبارزه علیه فساد وجود ندارد.

آنها از دولت افغانستان خواستند تا با توسل به عدالت رسمی در مبارزه با فساد اداری اقدامات جدی انجام دهند.

بسیاری در افغانستان می‌گویند فساد اداری گسترده در ادارات دولتی سبب شده میلیون ها دلار کمک‌های جامعه جهانی برای بازسازی افغانستان حیف و میل شود.

مبارزه با فساد اداری یکی از چالش های اصلی دولت افغانستان در یک دهه گذشته بوده. مشکلی که علاوه بر افغانها، اعتراض جامعه جهانی را هم در پی داشته است. دولت وعده داده گام های جدی برای از میان برداشتن فساد بردارد. اما تاکنون از این گام‌های جدی خبری نیست.